Brugge látnivalók

A szépséges belga kisváros, Brugge 2002-ben elnyerte az Európa kulturális fővárosa címet. Történelmi belvárosa 2000 óta a Világörökség része. A róla készült képek az itáliai Velencére emlékeztetnek, hiszen számos csatorna szeli át a középkor óta alig változott várost.

Belgium flamand régiójában található Brugge első épületei Julius Caesar hódításai után épültek, a kalózok elleni védelem miatt főként a tengerparti területeken. Később, a frankok uralma alatt további fejlesztések történtek, illetve megerősödött kereskedelme Angliával és Skandináviával.

Brugge városát 1128-ban alapította I. Balduin gróf. Érdekesség, hogy tengeri kijáratát egy viharnak köszönheti a város, amikor is víz betört a szárazföldi területekre, kialakítva így egy természetes csatornát az öbölnél. Brugge fennmaradását sok évszázadon át okos diplomáciai lépéseknek, számításoknak és a természet véletlenszerű játékának köszönhette. A gazdaságát a posztó-és borkereskedelem alapozta meg, melynek köszönhetően a középkor egyik legfontosabb kereskedelmi központjává vált. A saját váltókkal lebonyolított ügyletek a tőzsde alapjait hozták létre.

A történelmi belváros hűen tükrözi a középkori állapotokat, melynek egyik oka, hogy sokszor nem volt pénz az építkezésre, vagy újjáépítésre. A városban számos templom és palota található, de a kulturális látnivalók mellett Brugge a kocsmák fellegvárának is tekinthető.
Velencéhez hasonlóan a turisták hajón keresztül ismerkednek meg a város látnivalóival, a vízről ugyanis máshoz nem hasonlítható, csodálatos kilátás nyílik a pompás épületekre. Bár az sem bizonyul rossz választásnak, ha gyalogszerrel indulunk felfedező útra, mert így felderíthetjük a város addig még nem látott kis utcáinak szövevényes hálózatát. Ellátogathatunk a Szent Erzsébetről elnevezett beginaházakhoz, illetve felejthetetlen élményt nyújt este megtekinteni a hidat, melyre ráhajolnak a fák.

A városban található Európa legmagasabb, 122 méteres kőtornyú temploma, a Miasszonyunk templom . Ez az építészeti remek a 13-15.században épült, s nem kisebb kincseket rejtett magában, mint Michelangelo Madonnáját. A város másik büszkesége a Szent Vér bazilika, mely a Burg téren áll. Nevét onnan kapta, hogy emeletén Krisztus véréből őriznek egy cseppet. A helyi nevezetességnek számító Krisztus vére körmenetre évről-évre egyre több látogató érkezik.
Következő állomásunk lehet a Piactér, ahol a 83 méter magas 47 harangból álló harangtornyot pillanthatjuk meg. Az 1240-ben épült torony az idők során többször vált a tűz áldozatává.

A Begina kolostor, vagy más néven Beginázs az egyik legcsodálatosabb látnivaló a városban. Ide belépve sajátos nyugalom tölti el a látogatókat, olyan, mintha nem is ebben a világban lépkednénk.

Látványosságai közé tartozik a halpiac is, melyet az 1820-ban épült csarnokban tartanak, egész éven át. Szinte minden tengeri ínyencséget megtalálhatunk itt, előttünk sütik a finomabbnál finomabb halakat, továbbá kandallótűz és finom egytálételek is várják a látogatókat. A halpiac különösen a téli időszakban a legszebb, legmeghittebb ezért a hideg ellenére a koccintás sem maradhat el egy finom, helyi pálinkával.

Az egész napos városnézés közben pihenjünk meg és adózzunk a kulináris élvezeteknek is. Feltétlenül kóstoljuk meg a kézzel készült csokoládék némelyikét, majd igyunk egyet a több százféle sör egyikéből. Sétánk során nem is lesz nehéz elcsábulnunk, hiszen az utakon számtalan édességbolt található és remek pubok is hívogatnak bennünket – az ellenállás pedig bizonyosan hasztalan lesz…